1828-1878

Milica Stojadinović Srpkinja

Milica Stojadinović Srpkinja

KNJIŽEVNICA

Vrdnička vila

Nikada se pre u istoriji Srbije jedna žena nije bavila isključivo pisanjem, te će Milica, pored nadaleko čuvene lepote, ostati zapamćena kao prva prava srpska pesnikinja.

Kao darovito dete seoskog popa u Vrdniku prve pesme objavljuje  već sa 13 godina u Serbskom narodnom listu. Samouka u italijanskom i francuskom, govorila je i nemački i, verovatno,  slovački jezik, što joj omogućava da se dopisuje sa brojnim umnim ljudima svog vremena. Zbog bolesti često prekida školovanje. Lepotica snenog pogleda i Vrdnička vila, kako su je zvali, ostaće neudata i posvetiće se porodici, srpstvu i poeziji.

Pored pisanja predano prikuplja narodnu građu i blisko sarađuje sa Vukom Karadžićem, koji je od milja zove „moja kći iz Fruške“. Značajno doprinosi izradi Srpskog rječnika kao i bogatom opusu narodnih umotvorina koje je Vuk objavljivao. Bila je štićenica kneza Mihaila i toliko vatrena patriotkinja da se potpisivala kao „Srpkinja“.

Duboko emotivan doživljaj srpskog nacionalnog bića opredeljuje Milicin književni opus skoro u potpunosti kao rodoljubiv, sa tek ponekim izletom u intimnu sferu. Njeni tekstovi o dešavanjima na beogradskim barikadama burne 1848. objavljeni su u Peštanskom dnevniku, učiniće je prvom srpskom ratnom dopisnicom. 

Odluka da se isključivo bavi pisanjem i srpskim kulturnim nasleđem temeljno je odredila njenu sudbinu, osudivši je na život u siromaštvu, oskudici i samoći.

Anastas Jovanović, Milica Stojadinović Srpkinja, litografija, papir 1851. 35 h 53,5 cm, inv.br. AJ_261 Muzej grada Beograda

Poslednje godine svog života provešće u  Beogradu, u krajnjoj bedi, zaboravljena od svih, usamljena i skoro na ulici. Svi koji su bili njena intelektualna i finansijska podrška, a pre svega knez Mihajlo Obrenović, otišli su pre nje. Sama i zaboravljena umire u 50-oj godini života. Sahranjena je na tašmajdanskom groblju, na mestu današnje crkve Svetog Marka. Danas počiva u porodičnoj grobnici u Požarevcu.

Literarni opus Milice Stojadinović Srpkinje čine tri zbirke pesama, skoro isključivo rodoljubivih, i trotomni dnevnik U Fruškoj gori.

Petar Drugi Petrović Njegoš u zanosu govori o njoj:
„Ja pojeta, ona pojeta, da nijesam kaluđer, eto knjeginje Crnoj Gori!“

Za čoveka se može reći da uči dokle je mlad, ali za žensko mora se reći da uči samo dokle je dete. Kad pređe granicu detinstva, onda je susretne mati sa preslicom, sa varjačom, sa oklgijom i šta vam ja znam s čime još, da od nje kućanicu napravi.

Naš starina Vuk, kad me je god, 1850. prvi put posetio, reče mi, da u našem narodu ima dosta kućanica, ali nema to što sam ja.

Izvor: Jelena Mitrović i Sonja Bajić, Kakva ženska!, Kreativni centar, Beograd, 2018.

Život i delo

upoznajte

Velikanke srpske kulture