Ko su žene koje su svojim delima utirale put ženskim pravima,
slobodama i stvaralaštvu u Srbiji?
Šta o njima znamo, a šta nam je skriveno?
saznajte
O projektu
Velikanke srpske kulture su dugoročan strateški projekat koji već tri godine partnerski sprovode Dom Jevrema Grujića i Kancelarija za kulturnu diplomatiju. Projekat je započet januara 2022. godine otvaranjem istoimene izložbe u salonima Doma Jevrema Grujića koja je privukla veliku pažnju javnosti i medija.
Inicijativa je pokrenuta sa ciljem da se od zaborava sačuva i javnosti predstavi bogato kulturno nasleđe Srbije koje su svojim životima i stvaranjem stvarale brojne žene a koje nisu dobile zasluženo mesto u zvaničnoj istoriji i kulturi. Njihova istrajnost, snaga i ostvareni talenat predstavljaju legat koji smo dužni da čuvamo.
Sudbina i društveno-istorijska pozicija žene u istoriji najveća je porodična tajna ljudskog društva i čitave civilizacije. Istorija Srbije potvrđuje činjenicu da naša zemlja u tome nije izuzetak. Nedovoljna vidljivost i prepoznatljivost brojnih žena koje su ostavile trag u srpskoj kulturi i istoriji svedoči o dubinskom nerazumevanju i potiskivanju žena kao značajnih stvaralaca, naučnica i umetnica.
Uočavajući ovu retrogradnu pojavu unutar srpskog kulturnog horizonta, Dom Jevrema Grujića i Kancelarija za kulturnu diplomatiju pokrenuli su inicijativu koja treba da doprinese pozitivnoj promeni sadašnje situacije i da promoviše zaboravljene velikanke Srbije iz različitih oblasti kreativnog stvaranja.
Među osamnaest žena koje su prve izabrane i predstavljene kroz dosadašnje aktivnosti našle su se:


















Od pokretanja inicijative, pored izložbe, korišćeni su brojni formati poput predavanja, panel diskusija, dečijih radionica, muzejskih predstava, performansa, tematskih večeri, stručnih vođenja i kratkih, dramski uobličenih video zapisa.
Od samog početka Velikanke srpske kulture privlače veliku pažnju publike, medija i celokupne naše javnosti. Značaj teme i veliki potencijal inicijative prepoznale su i državne institucije tako da su projekat podržali Ministarstvo kulture i Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije, Poverenik za zaštitu ravopravnosti Republike Srbije kao i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda.
Pažnja i pohvale koje su stigle sa svih strana svedoče o velikom prostoru za dalja istraživanja u oblasti zaboravljene i potisnute ženske kulturne istorije Srbije. Odjek inicijative u javnosti i velika pažnja medija doprineli su sveukupnom uspehu projekta koji je dobio mogućnost da u 2025. godini predstavimo inicijativu u Kulturnom centru „Ivo Andrić“ u Pekingu, što svedoči da su Velikanke srpske kulture postale i efikasan alat kulturne diplomatije.
Dom Jevrema Grujića i Kancelarija za kulturnu diplomatiju u narednom periodu nastavljaju rad na ovoj inicijativi koji će rezultirati skorim predstavljanjem novih zaboravljenih i skrajnutih žena iz bogate kulturne istorije Srbije.
Projekat su realizovali
Dom Jevrema Grujića
Istorijska kuća-muzej i spomenik kulture, otvorena 2015. godine kao Muzej istorije, umetnosti i diplomatije. Zdanje je sagrađeno 1896. godine po projektu Milana Kapetanovića i prva je zgrada koju je, Po svom osnivanju, zaštitio Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda.
Muzej čuva jedinstvenu umetničku kolekciju porodice Grujić, jedne od najuglednijih diplomatskih porodica u Srbiji. Zbirka sadrži preko 600 umetničkih predmeta, među kojima se nalaze dela najvećih srpskih slikara poput Paje Jovanovića, Uroša Predića, Steve Todorovića i mnogih drugih, staro i retko oružje iz Prvog i Drugog srpskog ustanka, originalan nameštaj iz 18. i 19. veka i mnoge druge dragocenosti. Od svog osnivanja Dom Jevrema Grujića ugostio je preko 70 000 posetilaca iz zemlje i inostranstva koji su imali prilike da vide brojne slikarske izložbe (Paje Jovanovića, Uroša Predića, Steve Todorovića, Milene Pavlović Barili, Milića od Mačve, Velikanke srpske kulture, Srpski kraljevski portreti i druge) i prisustvuju brojnim predavanjima, umetničkim radionicama, muzejskim predstavama, koncertima i stručnim skupovima.

Kancelarija za kulturnu diplomatiju
Udruženje građana osnovano 2020. godine radi ostvarivanja ciljeva u oblasti kulturne diplomatije, promovisanja kulture, kulturnog nasleđa i kulturnih vrednosti.
Od osnivanja u partnerstvu sa Domom Jevrema Grujića sprovodi projekat „Velikanke srpske kulture“. Decembra 2022. godine Kancelarija pokreće inicijativu Festival božićnog kolača ČESNICA kao svojevrstan format kulturne diplomatije koji spaja muzeje i lokalna udruženja žena u cilju očuvanja, negovanja i promocije zajedničkog kulturnog nasleđa u oblasti obrednog hleba. Od malog događaja za sam dve godine Festival je u 2024. godini narastao do manifestacije koja će se održati u devet muzeja. U dosadašnjem radu Kancelarija za kulturnu diplomatiju uspostavila je saradnju sa brojnim ustanovama kulture i pokreće i sprovodi partnerske projekte i inicijative sa institucijama kulture i udruženjima aktivnim u oblasti kulture u zemlji i regionu.

Branislava Conić, autor i rukovorilac projekta
Branka Conić svoju karijeru gradi na tromeđi umetnosti, psihologije i komunikcija, kao jedna od najuspešnijih producentkinja u oblasti kulture u zemlji.
U proteklih deset godina, kao osnivač i direktor porodične fondacije i prvog privatnog muzeja u Srbiji – Doma Jevrema Grujića, uspešno je razvila ovu instituciju u jedan od najuspešnijih kulturnih centara u zemlji.
Kao jedna od vodećih profesionalaca na polju komunikacija, kreirala je i realizovala nekoliko stotina projekata za vodeće internacionalne brendove.
Dugogodišnji je član Uprvanih odbora stručnih organizacija i žirija kreativnih festivala.
Autorka je popularne bestseler knjige o oblikovanju ponašanja i negovanju empatije, zajedno sa profesorom Ivanom Štajnbergerom.
Koautorka je i producentkinja najposećenijih izložbi i kulturnih programa koji se u poslednjih deset godina održavaju u Domu Jevrema Grujića.
Diplomirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Dr Gordana Bekčić, koautor i stručni saradnik projekta
Priznati stručnjak na polju komunikacije i odnosa s javnošću u sektoru javne uprave i civilnog društva. Učestvovala je na brojnim projektima bilateralnih i međunarodnih donatora u oblasti reforme javne uprave. Autorka je brojnih članaka iz oblasti kulture, književne kritike, medija i političkih nauka. Autorka je knjige „Od ideje do slobode“ o uspostavljanju SAD. U pripremi je njena druga knjiga o američkom 19. veku. Bila je članica Upravnog odbora Društva Srbije za odnose s javnošću (2016-2019). Nekoliko godina je bila stalni predavač Nacionalne akademije za javnu upravu Vlade Republike Srbije.
Jedan od osnivača i direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju. Autorka i kreativna direktorka inicijative Festival božićnog kolača ČESNICA, jedinstvene platforme za istraživanje i promociju kulturnog nasleđa u oblasti obrednog hleba.
Diplomirala je srpsku i svetku književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu, specijalizirala rodne i kulturne studije. Na Fakultetu političkih nauka u Beogradu sprecijalizirala, magistrirala i doktorirala 2018. godine kao prvi doktor nauka u oblasti američkih studija.
Ružica Opačić, koautor i koordinator projekta
Diplomirala je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bila je deo mnogobrojnih značajnih izložbi i projekta digitalizacije kulturnog nasleđa. Stekla je znanje o istoriji, tradiciji, kulturi i nasleđu Srbije i iskustvo na različitim socijalnim i tehničkim poljima. Kao istoričar umetnosti zaposlena je u Domu Jevrema Grujića je od decembra 2017. Godine, gde je organizovača brojne izložbe od kojih su neke „Od čika Paje“, „Skriveno blago Doma Jevrema Grujića“, Noć muzeja, „Defakto delinkventi“, „Čarobna Milena“, „Poezija u slikama Federika Garsije Lorke“, „Srpski kraljevski portreti“, „Poleksija, volim Vas“, „Svetlost belog mora“, „Velikanke srpske kulture“. Jedna od autorki edukativnih radionica za decu „Muzejčić“. Učestvuje u organizaciji muzejskog teatra i drugih aktivnosti koje Dom Jevrema Grujića razvija. .