1892-1953

Аница Савић Ребац

Аница Савић Ребац

ФИЛОЗОФКИЊА

Ренесансни интелект чуда од детета

Рођена Новосађанка, професорка филозофије Београдског универзитета, уз Исидору Секулић и Ксенију Атанасијевић, била је „најученија српска жена“.

Од детињства је течно говорила немачки, француски и енглески језик, а показала је и изузетан таленат за класичне језике – старогрчки и латински, што ће касније и студирати. Са само дванаест година преводи Бајрона.

Прва је жена која је завршила Српску православну велику гимназију у Новом Саду. Студирала је класичну филологију у Бечу, а дипломирала у Београду.

Иако је писала песме, које јој већ са 14 објављују равноправно уз Лазу Костића и Змаја, на крају се посветила науци – класичној филологији, превођењу и препевима.

Докторирала је на Филозофском факултету у Београду, а била је блиска пријатељица са Томасом Маном и Ребеком Вест.

Године 1921. била је једина професорка на Катедри за класичну филологију Београдског универзитета.

Па ипак никад није могла да оствари каријеру достојну свог дела и способности. Услед немања посла, са супругом ће неко време живети у једној учионици Филозофског факултета, из које су рано ујутру излазили.

Изненадна смрт вољеног супруга Хасана Репца, зауставила је њен стваралачки рад. Извршила је самоубиство из пуног уверења и у пуној луцидности интелекта и воље, како је написала у опроштајном писму.

Фотографије Анице Савић Ребац ИБР 4074 Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“
Фотографије Анице Савић Ребац ИБР 4074 Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“

То уверење да живот није вредан живљења ако изгубимо најдраже биће поникло је такорећи заједно са мном, развијало се нарочито под утицајем античких схватања о самоубиству и постало једно од одредница моје животне концепције, од органских закона моје природе. То не значи да нисам волела живот, да га не волим чак и у овом часу, али баш зато не желим да живим бедно…

Извор: Јелена Митровић и Соња Бајић, Каква женска!, Креативни центар, Београд, 2018.

упознајте

Великанке српске културе